Yanıt Akademi | İŞ SAĞLIĞI
Yanıt Akademi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi
Ortak Sağlık Güvelik Birimi,
395
page,page-id-395,page-child,parent-pageid-393,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-9.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

İŞ SAĞLIĞI

İŞ SAĞLIĞI

Şirketler kendilerini ve başkalarını nasıl koruyabilir?

Sadece sağlıklı çalışanlar şirkete rakabette avantaj sağlayabilirler.

Çalışanlar kendilerini iş ortamında güvenli hissedebiliyorlarsa ve sağlıklı kalabiliyorlarsa sadece o zaman daha iyi motive olabilirler ve işlerini severek yaparlar. Bu da şirketlere rakabette rakiplerinin önüne geçmelerini sağlar. Çalışanın güvenliği sadece bir yasal mecburiyet değildir, bu tamamen şirketin başarısını direk etkileyen bir faktördür.

Yılların tecrübesi ile çalıştığımız şirketlerde kaza oranını, kayıp iş günü sayısını düşürüp şirkete bir maddi kazanç sağlanmıştır.

Bu konuda bize danışabilirisiniz, şirketinizdeki durumu ayrıntılı konuşalım!

İş kanun (4857) bir şirketin sağlık ve güvenlik ile ilgili alması gereken tedbirler ilgili tüzük ve yönetmeliklerle birlikte ayrıntılı belirmiştir!

Şirketdeki iş sağlığının organizasyonu, yapılması gereken uygulamalar ve işveren sorumluluğu, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yönetmeliklerde detaylandırılmıştır.

Çalışanlarını korumak için şirketlerin, iş yeri hekimi ile birlikte çalışmaları gerekir.

İş yeri hekimin görevi, işvereni iş güvenliği, kaza ve meslek hastalıklarının oluşumunu önlemede ve tüm iş sağlığı konularında desteklemetir.

Danışmalığı kapsayan konular:

  • İş ortamın değerlendirilmesi/ denetimi
  • İş yerinin, iş akışının ve iş çevresinin düzenlemesi
  • İş yerinde ilk yardım eğitimleri ve organizesi
  • Kişisel koruyucu donanımlarında seçiminde yaradımcı olmak ve uygunluğunu gözlemlemek ( İş elbiseleri, eldiven, iş ayakabısı, baret, gözlük, ve kulaklık).
  • Gerekli kayıtların tutulmasını sağlamak

İşyeri hekimi çalışma alanınını düzenli olarak kontrol eder, iş sağlığı ve iş güvenliği açısından değerlendirme yapar.İş sağlığı açısından bir sorun var ise, sorunu ortadan kaldırmak için gerekli önlem ve tedbirleri bildirir ve uygulamada yardımcı olur.

Kişsel koruyucu ekipmanların iş boyunca çalışanlar tarafından kullanımını, çalışanları iş sağlığı konularında bilgilendirme ve gerekli denetimleri yapmak işyeri hekiminin sorumlulukları arasındadır.

Çalışma alanında oluşabilecek meslek hastalıklarını önlemek ve tedbir almak en önemli görevlerinden biridir.

Eğitimlerde ve uygulamalarda iş sağlığının önemini çalışanlara anlatarak ve iş alanında göstererek sağlıklı çalışma konularda bilgiledirir.

Eğitimlerle çalışanın sağlığını korumuş ve kazaları önlemiş olursunuz.

İlk yardımı öğreterek ve yeterli sayıda ilkyardım eğitimi almış personel bulundurarak şirketinizde güvenli ve sağlıklı bir iş ortamını yaratmış olursunuz.